Kipra

Kipra

 

Kipras-skats-laimei

 

 

ceļojums uz kipru
ceļojumi uz kipru
kipra pafosa
atpūta kiprā
Kipra atrodas
kipra limasola

Kipra (Mīlestības sala)

Kipra atrodas uz austrumiem no Grieķijas, uz dienvidiem no Turcijas un Sīrijas, uz rietumiem no Libānas, uz ziemeļrietumiem no Gazas joslas un Izraēlas, un uz ziemeļiem no Ēģiptes.

Kipra ir trešā lielākā sala Vidusjūrā un 240 km gara un sadalīta divas daļas- Ziemeļkipra, kas pieder Turkiem un Dienvidkipra, kas pieder Grieķiem. Sala ir cēlusies no vulkāna izvirduma jūrā.

Šeit jau agrā pavasarī iestājas liels siltums. No aprīļa līdz novembrim ir silts laiks. Tāpēc šeit jūs varat pagarināt savu vasaru vēl par kādu nedēļu.

Kipru dēvē par mīlestības salu, jo ļaudis tic, kad aizbraucot uz salu var izārstēt salauzto sirdi un tā spēj iemīlēt pa jaunu, to mēs arī devāmies noskaidrot.

Dienvidkiprā ir ļoti daudz austrumnieciskā un senā vēsture, Austrumniecisko noskaņu rada mošejas un drupas no senajiem cietokšņiem, šo pussalu var apceļot tie cilvēki kuriem patīk dabas senatnīgums un klusums, šeit nav daudz cilvēki un daba aizrauj ar savu vēsturisko izskatu. Dienvidkiprā arī atrodas Karpas pussala, kas ir dabas rezervāts. Kā jau siltajās zemēs arī Kiprā aug dažādi augļi kā piemēram granātāboli, citroni, apelsīni un vēl daudz citi augļi kas aug Dienvidos.

Atpūta kiprā

Mans ceļojums uz Kipru

Pirmajā dienā devos apskatīt piepilsētu un izbrīnījos kad rozmarīns aug tāpat brīvā dabā kā nezāles, bet Latvijā pārdod par lielu naudu kā eksotisku garšaugu. Arī pipari aug savvaļā un izskatās kā vītols, arī smarža ir ļoti interesanta salda. Daudzi augļi un garšvielas aug viņiem brīvā dabā, ļoti interesants bija mušmula auglis ko vietēji ir atzinuši kā ļoti garšīgu augli, arī es vēlējos nogaršot tāpēc devos meklēt, šie augļi arī šeit aug kā nezāles it visur, garša tik tiešām ļoti laba pēc persikiem, aprikozēm, īsti pat saprast nevar, bet ļoti garšīgi.

Kad augļus nobaudīju devos tālāk uz Salamas antīko pilsētu, kas aizrauj ar savu vēsturisko izskatu, tur ir gan dažādas drupas no mūriem gan amfiteātri, te pat ir iespējams apskatīt senas mozaīkas kas jau 19.gs. Tika atraktas un tagad ir apskatāmas visu acīm, kādreiz šī pilsētiņa bija ietekmīgākā pilsēta visā Kiprā.

Amfiteātrī ir apskatāmas dažādas interesantas lietas – upurēšanas galds, kas tika uzcelts par godu dievam Dionīsam, publiskās tualetes, kas bija izvietotas aplī, senāk šīs tualetes bija kā pulcēšanās vieta, un kur varēja apspriest visādus notikumus, tādēļ viņas arī tika izvietotas aplī.

Uz salas ir apskatāmi vairāki cietokšņi, arī es devos dažus apskatīt, šie cietokšņi pildīja aizsardzības funkcijas un ir ļoti labi saglabājušies līdz mūsdienām. Mēs devāmies uz Pamagustas cietoksni, no kura var apskatīt pilsētu un svētā Nikolaja katedrāli šeit tika laulāti tikai karaļi, bet vēlāk šī katedrāle tikusi pārtaisīta par mošeju.

Tālāk devos uz pilsētu apskatīt mazās ieliņas un veikaliņus kas vilina ar savu neparastumu un krāsu dažādību, man jau austrumnieciski nieciņi un to krāsu dažādība ļoti patīk, tāpēc garām paiet nevarēju un iegriezos gandrīz katrā veikaliņā, kur mani uzņēma ļoti labi, laipni un arī ar tēju pacienāja. Ļoti nobrīnījos kad šeit viss ir tīrs un sakopts, puķes un koki zied, smarža gaisā virmo, ļoti eksotiska sajūta.

Ja reiz es esmu atbraukusi uz Kipru, tad protams vēlējos nobaudīt kipriešu saldumus, jo viņi ir ļoti iecienīti un garšīgi tādēļ devos uz degustāciju izstādi, kur man laipni uzņēma un pastāstīja par saldumiem kā arī deva nogaršot. Protams, kā jau liela saldummīle sapirku saldumus, lai aizvestu uz Latviju savējiem kā suvenīrus.

Pēc garas pastaigas es dodos uz vietējo restorānu kaut ko ieēst. Restorāns tāds necils, izskatās pēc parastas ieskrietuves, bet viss ir ļoti gards. Kiprieši vēlējās mani pacienāt ar ko garšīgu, viņi ir ļoti viesmīlīgi un porcijas arī ir ļoti lielas ar visādām piedevām, to visu pat nav iespējams apēst, bet viss ir fantastiski gards un viņi tik nes un nes visādus labumus, atteikties arī nevar, jo tas nav pieklājīgi, arī kokteiļus viņi lej ļoti lielās glāzēs un pusdienā cienā ar vīnu.

Kad ar lielām mokām ir vēders pieēsts tad nedaudz var izkustēties un atkal mēs dodamies ceļā.

Kikoss kalns

Devos uz Kikoss kalnu kur atrodas Kikoss klosteris. Šis klosteris valdzina ar savu pirmatnīgumu un sienu gleznojumiem. Ir ļoti interesanti apskatīt kā dzīvo mūki un kā iekopuši klostera dārzu, viss ir sakopts, zied puķes, dažādi krūmi visādās krāsās, lapenes apvijušas ložņājošie krūmi un izskatās pēc maziem pasaku namiņiem un gar ietves malām ir sastādīti kociņi, izskatās kā alejas, fantastisks skats, tāda sajūta kad atbraucot uz šejieni es atrodos pavisam citā pasaulē. Pats galvenais kad viss šeit ir apskatāms un pieejams, var nākt cilvēki skatīties un atpūsties.

Senā pilsēta

Nākošajā dienā es devos uz Pafosa seno pilsētu jeb kā tagad viņu dēvē par Patosa arheoloģisko parku, kur var apskatīt daudz ko no vēstures kā arī 200000 gadus vecas celtnes kurās saglabājušās vēl no seniem laikiem mozaīkas.

Kipra ir ļoti skaita sala, te viss ir zaļš, viss zied, ziedi smaržo, saulriets fantastisks, var redzēt kā cilvēki makšķerē, Loti atgādina Latviju ap Jāņiem kad mums arī pļavās zied puķes un viss smaržo pēc vasaras.

Karpas pussala

Karpas-pussala-kipra

Pa cik Kiprā audzē un eksportē olīvas un to izstrādājumus tad devos apskatīt olīveļļas ražotni. Ļoti interesanti ir tas kad no izspiestajām olīvām viņi taisa kurināmās briketes, tādējādi neko nelaiž zudumā un izmanto visu pilnībā, arī smarža ir interesanta kurinot, ja mūsu briketes smaržo nedaudz pēc kociņa, tad šīs briketes smaržo pēc laukiem un olīvām.

Dodoties tālāk pa Karpas pussalu mūs sagaida ēzelīši, kuri droši nāk klāt un diedelē kādus našķus, parasti šeit viņus cienā tūristi ar burkāniem un citiem gardumiem. Tie ir savvaļas ēzeļi un par viņiem vietēji ļoti rūpējās, padzirda un pabaro, tie ir salas lepnums.

Karpas pussalā tiek attīstīts Eko tūrisms jo šeit atrodas daudzas cilvēkiem neskartas vietas un arī smilšu pludmale, kas nedaudz atgādina Latvijas pludmali. Man dīvaini likās mazās koka mājiņas pašā jūras krastā, kur nav ne elektrības ne interneta ne telefona, šādās mājiņas var atpūsties no civilizācijas un baudīt pirmatnīgo dabu, sakopot savas domas un atgriezties mājās ar jaunām domām emocijām un spēku.

Kirēnija

kirenija-kipra

Šī Kipras daļa ir bagātīga ar kalniem un līkumotajiem ceļiem, serpentīniem un šīs daļas lepnums ir kristāldzidrā jūra, kas tiek uzskatīta par visskaistāko vietu tūrisma ziņā un arī klimata ziņā. Tā arī ir – apskatot šo skaisto vietu pārējais nobāl, tādēļ ir vērts braukt tieši uz Kirēniju.

Kalnos var apskatīt Hilariona pili kas atrodas 732 m augstumā, kurā es protams uzkāpu. No augšas paveras fantastisks skats salas ziemeļu daļa un jūra. Ir arī saglabājušās daudz ejas, senās drupas, balkoni – burvīgi

Kiprā nav noziedzību, tādēļ pa ieliņām var staigāt pilnīgi droši nebaidoties kad kāds var apzagt.

Pēdējā vakarā bija ļoti silts laiks tādēļ devos vienkārši uz pilsētu pasēdēt kādā krodziņā un ar vietējiem uzspēlēt kādu kāršu partiju, viņi ir ļoti viesmīlīgi un neatsaka man, uzņem ar smaidu. Pilsētā var sastapt tikai vietējos vīriešus, jo sievietes tādā veidā neizklaidējas, viņas sapulcējas mājās, pieskata bērnus un taisa dažādus rokdarbus.

Kipra Pafosa

kipra-pafosa

Pafosa ir Kipras pilsēta, kā arī viena no pilsētām, kas iekļauta UNESCO mantojuma sarakstā. Pafosa ir pasakaini skaista vēsturiska pilsēta, kura tiek uzskatīta par Grieķu dievietes Afrodītes dzimteni. Ceļojumi uz Pafosu sniegs jums iespēju apskatīt ievērojamas pilsētas vietas, piemēram, valdnieku kapenes, kas ir veidotas 4. gs pirms mūsu ēras un ir iecienītākais tūristu apskates objekts šajā pilsētā. Visskaistākā vieta Pafosā ir Kato Pafosas osta, kura valdzina apmeklētajus ar vareno fortu. Pafosa vilina apmeklētājus no visas pasaules ar patīkamo Vidusjūras klimatu un labākajiem Kipras kūrortiem. Tā ir ideāla vieta, kur atpūsties un atgūt spēkus. Lēti lidojumi uz Pafosu ļaus jums lieliski atpūsties ar visu ģimeni, jo visnīcas ir aprīkotas arī atpūtniekiem ar pavisam maziem bērniem. Tomēr ja izvēlēsities ceļot daraugu kompānijā, jums noteikti jāapmeklē Pafosas klubi, kuros notiek ievērības cienīgas diskotēkas. Arī Pafosas restorāni nepaliks bez ievērības, jo Kipras virtuve apbur ikvienu. Tā būs  lieliska atpūta, ko vēlēsieties baudīt vēl un vēl.

Kipra Limasola

kipra-limasola

Ir iemesls Limasolu (Lemesos) uzskatīt par jautrāko Kipras pilsētu. Šeit ir cieņā dažādu raksturu festivāli, krāšņākais no kuriem ir Vīna festivāls, kas veltīts vīndaru aizbildnim Dionīsam. Festivāls ilgst vairākas dienas, kura laikā jautru priekšnesumu, dziesmu un deju pavadībā vietējie vīndari cienā festivāla dalībniekus ar vīnu. Vidēji katrs trešais Kipras viesis pavada laiku baudīdams sauli lieliskajās Amatus līča pludmalēs. Šeit uzņem atpūtniekus arī ziemā, kad citos kūrortos sezona ir noslēgusies.

Atbildēt